30 stycznia 2021, 13:34
Czy komputer może zastąpić mózg?
W naszej ankiecie poruszyliśmy temat transferu umysłu do sieci wirtualnej. Ten pomysł dla niektórych jest absurdalny natomiast dla innych fascynujący. Naukowcy stale próbują stworzyć wystarczająco wydajny system aby umożliwić nam życie wieczne w świecie wirtualnym.
Emulacja mózgu w kulturze
Temat emulacji mózgu stał się ostatnio bardzo popularny chociażby ze względu na niedawno wydaną grę polskiego studia CD Projekt RED pt. „Cyberpunk 2077”. Fabuła gry osadzona jest w roku 2077 w którym niemal każdy człowiek jest w mniejszym czy większym stopniu zintegrowany z maszyną. Mechaniczne ręce czy gałki oczne są na porządku dziennym. Główny bohater na skutek nieudanej próby kradzieży biochipu zmuszony jest podpiąć tajemniczy chip do swojego systemu. Jak się później okazuje na chipie znajduje się engram pewnego terrorysty, który stopniowo nadpisuje się na mózgu swojego nosiciela.
A co na to nauka?
Ale jak wygląda to od strony naukowej? Według naukowców jest jak najbardziej jest to możliwe. Ponadto niektórzy twierdzą, że przeniesienie umysłu do komputera może mieć wiele pozytywnych zastosowań. Eliezer Yudkowsky, naukowiec z Singularity Institute for Artificial Intelligence twierdzi, że jeżeli możliwe będzie przeniesienie symulacji ludzkiego mózgu do komputera o właściwościach zbliżonych do ciała człowieka, symulacja ta mogłaby działać nawet milion razy szybciej niż ludzki mózg. To tak jakby przeżyć cały rok w ok. 30 sekund.
Co o tym myśleć?
Mam nadzieję, że nieco przybliżyłem niektórym temat życia wiecznego w wirtualnym świecie. Osobiście raczej nie skorzystałbym z takiej możliwości. Wizja przeżycia całego roku w 30 sekund nieco mnie przeraża. Ale może niektórzy z was po przeczytaniu tego tekstu zupełnie zmienią swój punkt widzenia na tą sprawę.